Pálení čarodějnic se ve Žďárci u Seče vydařilo na výbornou

V sobotu 30. dubna 2022 se ve Žďárci u Seče po dlouhých letech uskutečnilo Pálení čarodějnic.

Již od dopoledních hodin jsme začali se stavbou vatry, kterou jsme postavili za přibližně 3 hodiny v 10 přítomných členech SDH. Po úklidu areálu jsme večer po 18. hodině zahájili celou akci.

Po 20. hodině členové JSDH Žďárec u Seče podpálili vatru. Děti s úžasem sledovaly plameny, které se postupně přibližovaly k čarodějnici na vrcholu. Pro zajištění maximální bezpečnosti byl na místě připraven vysokotlaký proud a zároveň jsme prováděli měření teploty okolních objektů.

Celý čarodějnický večer si všichni maximálně užily a děkujeme všem našim spoluobčanům a návštěvníkům z okolí za jednu z nejvyšších účastí.

Hasiči zvou na Tradiční pálení čarodějnic

Sbor dobrovolných hasičů Žďárec u Seče vás srdečně zve na Tradiční pálení Čarodějnic 2022.
Tradiční pálení Čarodějnic je ve Žďárci u Seče již dlouhodobou a oblíbenou tradicí, letos událost připadá na sobotu 30. dubna 2022. Okolo 20 hodiny zapálíme vatru s čarodějnicí. Vstup je možný již od 18 hodin. Přijďte se posadit pod přístřešek, akce za každého počasí. Občerstvení zajištěno.
Těšíme se na vaší účast.

Hasiči zvou na žehnání nového hasičského automobilu

Sbor dobrovolných hasičů Žďárec u Seče Vás srdečně zve na Žehnání nového hasičského automobilu. Slavnostní událost se uskuteční v sobotu 19. března 2022 od 13 hodin před hasičskou zbrojnicí našeho sboru.

Po představení nového vozidla a projevech hostů následuje žehnání od R.D. Mgr. Milana Vrbiaka, faráře a děkana. Po ukončení programu proběhne společné fotografování účastníků a výstava hasičské techniky. Rádi se potkáme se všemi hasiči z okolí, váženými hosty, našimi příznivci, spoluobčany a všemi dalšími!

FOTO/VIDEO: Ve Žďárci u Seče se konala Staročeská maškara 2022

Žďárec u Seče – V dopoledních hodinách v sobotu 19. února mohli obyvatelé Seče, Kraskova, Počátek a Žďárce u Seče slyšet vůz GAZ-69 s hudbou a maskami. Jednalo se o zvací jízdu na maškaru.

Ta začala v pravé poledne s průvodem, který vyšel od kulturního domu. V průvodu nechyběli laufr, Turek, slamák, tanečníci, medvědář, medvědi, strakatí, hasiči, vojáci, myslivci a jako další byli vodník, kominík, šašek, švec a doktor. Celkem průvod čítal na 35 masek. Nejstarší masce starosty bylo 70 let a byla původem z Kraskova.

Průvod prošel obcí a začal pod skálou. Postupně se vracel zpět a obcházel celou vesnicí. Hudba, tanec, panáky, koláčky a koblížky nesměli chybět.

Kompletní galerie zde (klikněte)

Akce byla zakončena zastřelením medvědů. Ti byli potrestáni za své činy. „Místo, aby v lese pořádek udržovali, tak oni potají lidská obydlí ve Žďárci po nocích navštěvovali, sklepy a spíže vymetali, špek, uzené a jitrnice zcizovali. Lesního hajného neposlouchali, naopak všelijak sprostě mu láli! Jeleny a zajíce často pomlouvali, a malá zaječátka svou chlupatou tlapou strašili! Nechť medvěd Brtník a medvěd Míval pro výstrahu všem, zastřelen je hned, zde přítomným myslivcem!“ zaznělo v rozsudku.

Poté za doprovodu muziky masky medvědy oživí. Celý průvod doprovázela živá hudba, a proto si tuto tradici nenechalo ujít na přibližně 140 návštěvníků za celou dobu.

„Dneska se staročeská maškara odehrála přesně jako před 20 lety. Jen není sníh. Ten byl v roce 2012, a to bylo tehdy -25°C. Ten sníh tomu dodal ještě větší atmosféru. Teď se nedá válet s medvědy na zemi.“ dodává jeden z pořadatelů.

Zdeněk Sasín ml.

Staročeská maškara 2022 – po 5 letech – pozvánka

Staročeská maškara 2022 se koná v sobotu 19.2.2022 ve Žďárci u Seče. Tato akce se koná po 5 letech, kdy byla naposledy organizovaná v roce 2017, v předešlých letech 2012 a 2002. Maškarní průvod bude zahájen v 12:00 před kulturním domem ve Žďárci u Seče (masky žádáme o dřívější příchod, převléknout se můžete v kulturním domě, kde si můžete nechat vaše věci)Různé masky jsou vítány! Ukončení obchůzky v cca. 16:00 tradičním zakončením.

Maškarní ples se v letošním roce nekoná. V případě dotazů můžete kontaktovat SDH Žďárec u Seče na emailu info@sdhzdarec.cz.

PF 2022

Přejeme Vám i všem Vašim blízkým příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce 2022 pevné zdraví, mnoho štěstí a spokojenosti.
Sbor dobrovolných hasičů Žďárec u Seče

Hasičský sbor zve na Mikulášskou nadílku a rozsvícení Vánočního stromu 2021

UDÁLOST SE KONÁ VE VENKOVNÍCH PROSTORÁCH V PARKU PŘED KULTURNÍM DOMEM

SDH Žďárec u Seče si Vás co nejsrdečněji dovoluje pozvat na Slavnostní rozsvícení Vánočního stromu spojené s Mikulášskou nadílku. Akce bude zahájena 4.12.2021 od 15:00 v parku před kulturním domem ve Žďárci u Seče. Pro tatínky je pivo samozřejmostí a ten, kdo se bude chtít zahřát si bude moci dát punč nebo „svařák“.

Mikulášský balíček pro děti:
Pro děti je možnost objednání balíčku nejen se sladkostmi. Cena je 50 Kč a objednávky je možné uskutečnit do 2.12.2021 na emailu info@sdhzdarec.cz nebo na telefonním čísle: 606 467 803 – pí. Kučerová. Těšíme se na Vás!

Zveme na první Vinobraní do Žďárce u Seče

Sbor dobrovolných hasičů Žďárec u Seče si vás dovoluje pozvat na PRVNÍ VINOBRANÍ VE ŽĎÁRCI U SEČE. Akce se uskuteční v sobotu 23. října 2021 od 19:00 v kulturním domě ve Žďárci u Seče. Na programu jsou ochutnávky několika druhů vín s občerstvením. K tanci a poslechu zahraje skupina A-PEIRON.

REZERVACE VSTUPENEK:
Kontaktujte nás na email info@sdhzdarec.cz nebo zavolejte na telefonní číslo 606 467 803 – Petra Kučerová. Nezapomeňte uvést počet osob, které se budou s Vámi účastnit. Vstupné 300 Kč zahrnuje vstup do sálu s kapelou, láhev vína na osobu a drobné občerstvení.
Na akci je nutné dodržet aktuální vládní opatření MZČR.

FOTO/VIDEO: 7. ročník Železnohorského traktoru překonal 100 zúčastněných traktorů

V sobotu 21. srpna to ve Žďárci u Seče žilo. Konala se tam velmi oblíbená akce 7. ročníku Železnohorského traktoru 2021 pořádaná místním hasičským sborem ve spolupráci s městem Seč a pod záštitou radního Pardubického kraje Miroslava Krčila.

Oficiální video sestřih akce

AUTOŘI VIDEA: JAKUB MRÁZEK, PETR CHLÁDEK, MICHAL KUNČAR, ZDENĚK SASÍN ML.

Pořadatelé SDH Žďárec u Seče předvedli naprosto vynikající práci a připravili tak všem návštěvníkům nezapomenutelné zážitky. Místa na vyhrazeném parkovišti byla rychle vyčerpána. Auta parkovala v areálu za kulturním domem, z kraje obce u zemědělského objektu a v Seči u hřbitova. Na akci dorazilo rekordní množství aut, lidí i traktorů a tento ročník se zapsal mezi nejúspěšnější.

Chvílemi to vypadalo tak, že ve Žďárci u Seče je výrobní závod aut. Organizátoři napočítali přes 900 aut, což je rekordní číslo. U rekordů ještě zůstaneme. Rekordní bylo také číslo přihlášených traktorů, kterých bylo 101. Tím byl překonán dosavadní rekord 89 traktorů.

KOMPLETNÍ FOTOGALERIE ZDE (KLIKNĚTE)

Odkud traktory přijely? „Kladruby nad Labem, Semtěš, Turkovice, Ronov nad Doubravou, Nový Bydžov, Seč, Kouty u Poděbrad, Honbice, Herálec, Modlíkov, Velké Výkleky, Bratroňov, Chroustov, Sázava, Libice, Suchá Libice, Vilémov, Krucemburk, Liboměřice, Křižanovice, Kovářov, Holubice, Janovice, Libčany, Svinčany, Lhota, Miřetice, Brambory, Choltice, Heřmanův Městec, Vítka, Počátky, Třemošnice, Pařížov, Hradiště, Dřenice, Rtenín, Čáslav, Bratčice, Kraskov, Orlicko, Polom, Načešice, Borohrádek, Vlašim, Krásné, Licoměřice a ze Žďárce u Seče a ještě mnohem víc.“ dodává moderátor akce a DJ Tomáš Kadlec, který provázel návštěvníky celým odpolednem.

Program byl velmi bohatý. Registrace traktorů probíhala od 12 hodin. O hodinu později pak začala oficiální část programu. Na úvod k návštěvníkům promluvil starosta SDH Žďárec u Seče Jiří Kučera, místostarosta města Seč Jiří Michálek a radní Pardubického kraje Miroslav Krčil. Všichni netrpělivě vyčkávali na spanilou jízdu traktorů. Ta se jela ze Žďárce u Seče na náměstí do Seče a zpět. K vidění byly tak po domácku vyrobené traktory nazývané domoviny, veteráni traktorů a sériově nové vyráběné traktory.

Dalším velmi oblíbenou soutěží byl slalom nebo-li zručnostní jízda, kdy se ukázalo, jakých výkonů jsou traktory schopny a jak zruční jsou jejich řidiči. Po slalomu následoval sprint. Traktory byly řazeny dle výkonu a typu stroje. Nechyběla ani soutěž pro diváky koulení balíků slámy.

Ochuzen nebyl ani doprovodný program. Pro děti byly připraveny soutěže a maxi skákací hrad, probíhala výstava historických, zahradních, moderních traktorů a domovin. Akci bylo možné podpořit dobrovolným vstupným nebo zakoupením trička s potiskem Železnohorský traktor 2021 v modré barvě. Nechybělo ani občerstvení a stánkový prodej.

V 17. hodin proběhlo vyhodnocení soutěží a výherci byli obdarováni hodnotnými dary. Následně proběhlo focení organizátorů.

Už nyní se všichni těší na pokračování této legendární akce Železnohorský traktor 2022, který se bude konat v sobotu 20. srpna 2022.

Zdeněk Sasín ml. – Události Online