V sobotu 20. srpna 2022 se areál za kulturním domem ve Žďárci u Seče naplnil k prasknutí. Konal se zde již 8. ročník oblíbeného setkání traktorů s programem pro celou rodinu – Železnohorský traktor 2022. Akce je pořádaná místním Sborem dobrovolných hasičů Žďárec u Seče ve spolupráci s městem Seč a pod záštitou radního Pardubického kraje Miroslava Krčila.

Kompletní fotogalerie zde

Pořadatelé si připravili pro návštěvníky pestrý program a tak si všichni užili nezapomenutelné zážitky. Místa na vyhrazeném parkovišti s kapacitou 1000 osobních automobilů byla rychle zaplněna. Auta parkovala za areálem akce, po vyčerpání kapacity také parkovala na volných místech u silnice v obci. Na akci dorazilo rekordní množství aut, lidí i traktorů – i přes horší počasí, než při minulých ročnících. Rekordní bylo také číslo zúčastněných traktorů, kterých bylo 120. Tím byl překonán dosavadní rekord 104 traktorů z loňského roku.

„Traktoristé a návštěvníci dorazili na akci doslova ze všech koutů České republiky: z Plzně, Ostravy, Brna, ale také z obcí Železnohorského regionu. Návštěvníci obdivovali převážně zmenšenou podobu Zetoru 7745 domácí výroby, moderní traktory Zetor či speciální traktor s nástavbou na zpracování rýže.“ – poznamenává dokumentarista akce Jakub Mrázek

Program byl velmi bohatý. Registrace traktorů probíhala od 12 hodin, nedočkavci se sjížděli již od 9. hodiny ranní. Na úvod k návštěvníkům promluvil starosta SDH Žďárec u Seče Jiří Kučera, starosta města Seč Marcel Vojtěch a radní Pardubického kraje Miroslav Krčil. Všichni netrpělivě vyčkávali na spanilou jízdu traktorů. Ta se jela ze Žďárce u Seče na náměstí do Seče a zpět. K vidění byly tak po domácku vyrobené traktory nazývané domoviny, historické a moderní traktory.

Dalším velmi oblíbenou soutěží byl slalom – zručnostní jízda, kdy se ukázalo, jakých výkonů jsou traktory schopny a jak zruční jsou jejich řidiči. Po slalomu následoval sprint. Traktory byly řazeny dle výkonu a typu stroje. Nechyběla ani soutěž pro diváky koulení balíků slámy.

Jeden z traktoristů také pojal akci jako rozlučku se svobodou – obdržel dárkový balíček od moderátora akce Tomáše Kadlece.

Bohatý byl také doprovodný program. Pro děti byly připraveny soutěže s partnery akce AGROAD a ZETOR – Moreau Agri Vysočina, maxi skákací hrady, probíhala výstava historických, zahradních, moderních traktorů a domovin. Proběhlo také vyhodnocení fotografické soutěže Miss Traktor 2022. Akci bylo možné podpořit dobrovolným vstupným nebo zakoupením trička s potiskem Železnohorský traktor 2022 v zelené barvě. Nechybělo ani občerstvení, které si připravili členové SDH Žďárec u Seče a stánkový prodej.

Na závěr proběhlo vyhodnocení soutěží a výherci byli obdarováni hodnotnými dary od sponzorů a partnerů akce.

Pokud vše dobře dopadne, traktory se opět sjedou v sobotu 19. srpna 2023 ve Žďárci u Seče.

SDH Žďárec u Seče